Ďatelinka - legendárna muzika spod Poľany

Ďatelinka - legendárna muzika spod Poľany

Ľudové muziky pod Poľanou majú dávnu tradíciu. Ich prednes a štýl patria nepochybne medzi najosobitejšie prejavy slovenskej ľudovej hudobnej kultúry. Nadväzuje na tradičnú cifrovaciu techniku hry na gajdách a pastierskych píšťalách. Jeho dominantou je virtuózna a neobyčajne dynamická hra predníka, čiže primáša. Jedným z nich je aj Ondrej Molota, predník Ľudovej hudby Ďatelinka. Keď v roku 1971 Detvania a organizátori Folklórnych slávností pod Poľanou zakladali folklórny súbor Detva, jeho ľudovú hudbu pomenovali podľa tejto štastie symbolizujúcej rastlinky. Už po založení muziky ich bolo náležite počuť a vidieť svietiť na folklórnom nebi. Svoje majstrovstvo muzikanti z Ďatelinky prvýkrát ukázali na festivale v Strážnici v roku 1971. Od vtedy Ďatelinka patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie ľudové hudby u nás. Už skoro 50 rokov patrí medzi interpretačné špičky ľudových hudieb, s jedinečným a nezameniteľným hudobným prejavom predovšetkým podpolianskeho regiónu, ale aj iných oblastí Slovenska. Svojim interpretačným umením rozdáva ľudom radosť i potešenie z ľudovej hudby a spevu.

Ľudová hudba Ďatelinka reprezentovala našu ľudovú kultúru aj v zahraničí na rôznych festivaloch a súťažiach napr. v Srbsku, Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Alžírsku, Švédsku, Taliansku, Rakúsku v bývalom Sovietskom zväze,  a v mnohých  dalších krajínách. 

Získala nespočetné množstvo ocenení na domácich aj zahraničných pódiách napríklad: 1. miesto na celoslovenskej súťaži ľudových hudieb v Senci a Myjave, 2. cenu a Striebornú valašku na medzinárodnom festivale v Zakopanom, na medzinárodnej súťaži európskych rozhlasových staníc Prix de Musique Folklorique de radio Bratislava ziskala 3. miesto za nahrávku Vrchárske piesne z Detvy  a na tej istej súťaži získal Ondrej Molota 2. miesto za skladbu Hudba pre jedny husle, ktorá vznikla v spolupráci so Svetozárom Stračinom a mnoho mnoho ďalších ocenení

Ľudová hudba Ďatelinka účinkovla vo viacerých filmoch (Pacho hybský zbojník, Chlapec z Podpoľania, Plachtinská svadba, Spoza troch dolín, Povstaleská história), v televíznych programoch ( Naša naj..., A pri tom speve, Anderov rebriňák) v Slovenskom rozhlase ( Pieseň v srdci zrodená, Struna v srdci ukrytá, Humorikon, Hrajte že mi hrajte). Za dlhoročnú spoluprácu s vydavaťeľstvom Akcent dostala Zlatú platňu za titul Na tej Detve studňa murovaná. Ľudová hudba Ďatelinka absolvovala vyše sto vystúpení s programom Novoty a nôty z Detvy alebo Nedeľné popoludnie na Molotovom dvore.

Galéria

ZOSTAŇ INFORMOVANÝ O NAŠICH NOVINKÁCH

Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ti zasielať novinky priamo na e-mail.