DFS Slniečko

DFS Slniečko

slniecko

Súbor vznikol v roku 2000. V súčasnosti pracuje pri Dome Kultúry Andreja Sládkoviča v Detve. Tancujú tu, spievajú a hrajú deti vo veku od 4 do 15 rokov. Pýchou súboru je jej spevácka skupina, zložená zo spievajúcich tanečníc, ktorá sa hrdo radí medzi najlepšie v celoštátnom merítku, spomedzi stoviek súborov. Súbor sa každoročne predstaví na folklórnych festivaloch na Slovensku: Východná, Detva, Likavka, Hrušov, Zamagurie, Heľpa, Kokava nad Rimavicou, Očová atd.

Úspešné účinkovanie má za sebou aj na zahraničných festivaloch: v Česku – Strážnica, Luhačovice, Rožnov pod Radhošťem, Bojkovice, Ostrava, Praha, v Poľsku, Švédsku, Dánsku, Taliansku, Srbsku, Čiernej Hore, Chorvátsku, Bulharsku a  dokonca v Maďarsku sa so svojím vystúpením dostali aj do štátnej televízne MTV1.

Detský folklórny súbor Slniečko účinkoval a spolupracoval na televíznych reláciách napr. Vandrovali hudci – STV Košice r.2001, v programe Lúčnica a deti – Istropolis Ba – 2004, v televíznej relácii Kapurka v roku 2015 a v roku 2015 a 2016 sme ich mohli vidieť v relácii Slovensko v obrazoch,  DFS Slniečko sme počuli aj v Slovenskom rozhlase a to v galaprograme súťaže Grand prix Svetozára Stračinu – 2005. Deti si v roku 2010 zatancovali s Lúčnicou – pri príležitosti jubilea prof. Š. Nosáľa.

Pýchou DFS Slniečko je jej spevácka zložka, preto nám nedá nespomenúť tie najvýznamnejšie úspechy tejto speváckej skupiny či už na krajskej, alebo celoštátnej úrovni:

R. 2002 - celoštátna súťaž – zlaté pásmo – v prvej trojke umiestnenie –Pov. Bystrica

R. 2004 – celoštátna súťaž – zlaté pásmo - LAUREÁT Slovenska – Pov. bystrica

R.2006 - krajská súťaž – zlaté pásmo – Kokava nad Rimavicou

R.2008 – celoštátna súťaž – zlaté pásmo – Rimavská Sobota

R. 2012 – celoštátna súťaž – zlaté pásmo – Habovka

R.2014 – celoštátna súťaž – strieborné pásmo – Habovka

DFS SLniečko sprácúva námety pre tvorbu, podľa zvykov a tradícií z Podpoľania, ale aj iných regiónov Slovenska. Repertoár pozostáva z detských tanečných hier, párových tancov dievčenských a chlapčenských tanečných hier, programové pásma podľa kalendárnych zvykov, spevácke a hudobné vstupy spracované podľa pôvodných nositeľov. Členskú základňu v súčasnosti tvorí 55 detí, tanečníkov, hudobníkov, spevákov a inštrumentalistov.

Súčasný choreograf , zakladateľ súboru, hlasový pedagóg, umelecká a organizačná vedúca je Milka Zorvanová, ktorá je zároveň aj vášnivá zberateľka originálnych častí krojov. 

Galéria

ZOSTAŇ INFORMOVANÝ O NAŠICH NOVINKÁCH

Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ti zasielať novinky priamo na e-mail.