ViITAJTE V PODPOLIANSKOM MÚZEUV DETVE. Inštitúciu založilo Mesto Detva 1. februára 1994. Hlavným poslaním múzea je výskum, zhromažďovanie, dokumentácia, odborné spracovanie, ochrana a sprístupňovanie hmotných i duchovných artefaktov Podpoľania so špecifickým zreteľom na odkaz tradičných hodnôt a histórie regiónu. Prvé myšlienky o vzniku múzea sa zrodili v medzivojnovom období, reálne základy dostali po roku 1989. Základy zbierkového fondu múzea vytvorila v 90. rokoch etnografická zbierka viacerých zamestnancov a občanov, ktorí z poverenia mesta zbierali a vykupovali predmety ľudovej kultúry z celej oblasti Podpoľania. Ich počet s pribúdajúcimi rokmi rástol, v súčasnosti je k 31. 12. 2023 spravovaných v múzeu 6 714 prírastkových čísel. Zbierkové predmety sú rozdelených do etnografického, historického a archeologického fondu, pričom najväčšiu časť zbierok tvorí etnografický fond. Predmety v zbierkovom fonde získava múzeum do vlastníctva kúpou, zberom, darovaním a prevodom do správy (archeologické nálezy). Významné miesto vo fonde predstavujú i predmety získané vďaka aktivitám a podpore Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, hlavne súťaži Instrumentum Excellens, darov od výrobcov z Jarmoku remesiel pri FSP v Detve, z pozostalostí či zberateľských aktivít jednotlivcov i rodín z regiónu. Od 1. januára 2008 bolo uznesením Mestského zastupiteľstva v Detve č. 171/07 z 12. 12. 2007 Podpolianske múzeum organizačne začlenené do príspevkovej organizácie Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča v Detve, naďalej zostáva v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Detva. Jeho poslanie a ciele zostávajú nezmenené aj v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky.
Od roku 2014 múzeum sídli v budove bývalého Obecného úradu na Námestí SNP 1 v historickej časti mesta Detva. Návštevníkom ponúka dve stále interiérové expozície a dve stále výstavy, počas roka sa vždy aktuálne menia krátkodobé výstavy. Vo dvore múzea pribudla komorná expozícia drevených krížov. V tomto kontexte sa prezentuje rôznordosť a originalita zbierkového fondu múzea sa odkazom na tradičné hodnoty Detvy a regiónu. Múzeum však ponúka aj iné skvosty. Historickým priestorom budovy dominuje vo vstupnej hale zreštaurovaný drevený vyrezávaný stĺp zhotovený v 30. rokoch 20. storočia detvianskymi majstrami, bratmi Fekiačovcami. Nemenej pôsobivý je monumentálny, takmer 5 metrov vysoký starobylý prícestný kríž z Hriňovej, časti Štoliansko. Jeho datovanie potvrdilo úctyhodný vek v rozmedzí rokov 1848 – 1864 a zaradil sa tak medzi najstaršie drevené kríže na Podpoľaní. Okrem výstavných aktivít ponúka múzeum celoročne v rámci svojho zamerania návštevníkom všetkých vekových kategóriách aj prezentačné podujatia: kultúrno-výchovné a neformálne edukačné aktivity (odborné prednášky s lektormi, semináre, besedy, prezentácie a pod.,) tvorivé dielne regionálneho charakteru a špecializované podujatia podľa aktuálnych požiadaviek rôznych inštitúcií i širokej verejnosti.
Stále expozície v priestoroch múzea |
Stále výstavy v priestoroch múzea |
Drevené vyrezávané kríže (2021)
Komorná expozícia vo dvore Podpolianskeho múzea prezentuje súbor autentických detvianskych drevených vyrezávaných krížov. Kolorované i nekolorované náhrobné kríže s výškou do 2 metrov boli v minulosti súčasťou detvianskeho cintorína. Prezentujú sa buď v jednoduchej kráse – bez výzdoby, na iných dominuje tradičná podpolianska motivika. Expozícia umožňuje vstup osobám s telesným postihnutím.
Z kuchyne do kuchyne.... Výstava je pohľadom do histórie kuchyne zo zbierok Podpolianskeho múzea v Detve. Prostredníctvom výberu zbierkových predmetov múzea prináša pohľad na zariadenie a výbavu predovšetkým ľudovej kuchyne, ale načrtáva aj historickú niť vývoja kuchyne, najmä v pestrosti kuchynského náradia a riadu od najstarších čias po súčasnosť. Časť výstavného priestoru náznakovo predstavuje aj zariadenie ľudovej kuchyne s modelom pece a príslušenstvom, tematiku dopĺňajú dobové reprodukcie obrazov a fotografií. Výstava je sprístupnená od 11. 7. 2024 do 30. 11. 2024.